Garanti ve İade

Garanti

  • 1- Siparişlerin kargo ile teslimine kadar ürünler FarmaStok güvencesi altındadır.
  • 2- Montaj talep eden müşterilerin ürünlerinde montaj işinin finaline kadar ürünler FarmaStok garantisi altındadır.
  • 3- Montaj talep edilmeyen ürünlerde kargolanan ürünün alıcı tarafından teslim alınması itibarıyla FarmaStok garantisi nihayetlenmiş olur.
  • 4- Montajını kendisi yapmayı ya da 3. kişilere yaptırmayı tercih eden alıcılar kargo teslimatı sonrası ürünlerin FarmaStok garanti kapsamı dışına çıktığını kabul ederler.
  • 5- Ürün siparişi veren alıcı; www.farmastok.com web sitesinden sipariş edilen ürünlerde renklerinin siparişi veren kişi ya da kurumların kullanmış oldukları masa üstü bilgisayar, diz üstü bilgisayar, tablet gibi sahip oldukları monitörlerin ekranlarından kaynaklanan renk ve ton farklılığı olma olasılığını kabul ederler.

Ürünü teslim alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?
Ürün size ulaştığı zaman mutlaka kargo paketinin kontrol edilmesi ve kargoda bir hasar tespit edilmesi durumunda ise kargo görevlisine mutlaka zabıt tutturulması gereklidir. Hasarlı kargolar için Kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.

İade
farmastok.com dan aldığınız ürünü, teslimat tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde faturanız ile birlikte iade edebilirsiniz.
-Faturasız ve ambalajı açılmış ürünlerde iade yapılamamaktadır.
-İade etmek istediğiniz ürünü göndermeden önce, iletişim sayfasından iade formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu formu doldurduğunuzda size “İade Takip Numarası” verilecektir. (Bu form 385 Sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca zorunludur.)

İade Şartları:

  • 1.İadeler mutlak surette ürünün orijinal kutusu ya da ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.
  • 2.Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş (örneğin: yeniden kapatılamaz, yırtık, vs.)tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, monte edilmiş/kurulmuş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.
  • 3.İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte sizdeki tüm kopyaları ile faturanın aslı ve iade takip numaranızı göndermeniz gerekmektedir.
  • 4.İade etmek istediğiniz ürünler için kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Ücretsiz gönderimden faydalanabilmek için, paketinizi anlaşmalı olduğumuz kargoyu öğrenmek için Müşteri Hizmetlerimizden kargo firmamızı öğrenerek FarmaStok’a ulaştırmalısınız. Anlaşmalı olduğumuz kargo şirketleri haricinde gönderilen iadelerde kargo ücreti sizin tarafınızdan ödenmiş olmalıdır. Aksi halde gönderiniz teslim alınmayacaktır.

İade İşlemeleri
Gelen ürün öncelikle farmastok.com Satış Sonrası Hizmetler Servisi tarafından incelenir. Yukarıdaki şartlara uygun ise iade işlemi başlatılır. İade onaylandığında, yasal süre olan 10 iş günü içerisinde ürün ücreti kredi kartınıza iade edilir. Bu süre İş farmastok.com’ un iade ettiğiniz ürünü teslim almasıyla başlar.

Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?
Alıcı tarafından cayma hakkının kullanabilmesi için malın/hizmetin teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünü iade etmek istediğine dair iradenin satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı, alıcının talebini aldıktan sonra en geç 10 gün içerisinde, ürünü iade alıp bedelini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin iade etmekle ve hatta iade kargo ücretini ödemekle yükümlüdür.
Ürün, satıcıya iade edilirken teslimatı sırasında alıcıya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Faturanın iade açıklama bölümü varsa eğer bu bölüm doldurulmalı ve fatura, alıcı tarafından imzalanarak ürünle birlikte teslim edilmelidir.

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?
Kişiye özel olarak üretilen veya özel hale getirilen ürünler.
Niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler; (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünler; ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)
Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.) ve basılı ürünler (Kitap, dergi afiş, cephe imajı vb.). Yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri.
Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler.
Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın/Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)
Tatil kategorisinden satın alınan otel, yurtiçi/yurtdışı turlar, gezi ve uçak bileti gibi ürün ve hizmetler. Bu ürün ve hizmetlerin iptal/iadesi satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılır.